Yoğurtlu Karışık Kızartma Tarifi

01.03.2016
6.653
Yoğurtlu Karışık Kızartma Tarifi

Yoğurtlu Karışık Kızartma Tarifi
Bu lezzetli tarifi, günün her saati yiyebilirsiniz. Hatta ben akşamdan kaldıysa sabah kahvaltısında bile tüketiyorum. Daha da lezzetli oluyor. Yapılışı oldukça kolay. Sadece kızartma aşamasında biraz yoruluyorsunuz. Ama yerken her şeyi unutuyorsunuz. Misafir içinde masanızda bulundurabileceğiniz bir meze olabilir.
MALZEMELERİ:
2-3 tane patates
2-3 tane patlıcan
5-6 tane yeşil biber
2 tane kırmızı biber
KIZARTMAK İÇİN:
Sıvı yağ
SOSU İÇİN:
Tuz
1 kase yoğurt
2 diş sarımsak
yogurtlu karisik kizartma
YAPILIŞI:
Öncelikle malzemelerimizi hazırlayalım. Patateslerimizi yıkadıktan sonra soyuyoruz ve küp küp doğruyoruz. Beklerken suyun içinde tutuyoruz.


Sponsorlu BağlantılarYeşil ve kırmızı biberlerimizin tohum kısımlarını alıyoruz. İstediğimiz boyutta doğruyoruz. Patlıcanlarımızı alaca soyuyoruz ve küp küp doğruyoruz. Acı sularının çıkması için yarım saat kadar tuzu suda bekletiyoruz.

Kızartacağımız zaman patateslerimizi kuruluyoruz. Tavaya bol sıvı yağ koyup, kızdırıyoruz ve patateslerimizi kızartıyoruz. Kızardıktan sonra bol havlu kağıt serdiğimiz tabağa çıkarıyoruz.

Ardından biberlerimizi yağa atıp, her yerleri eşit olacak şekilde kızartıyoruz. Onları da havlu kağıt serdiğimiz bir tabağa alıyoruz.

En son patlıcanlarımızı süzüyoruz ve tekrar yıkayıp, kuruluyoruz. Tavaya atıp, kızartıyoruz. Sıçrama yapmaması için yağa az tuz dökebilirsiniz. Kızardıktan sonra diğerleri gibi havlu kağıt serilmiş bir tabağa alıyoruz.

Tüm kızartmaların fazla yağı gidince hepsini bir tabakta birleştiriyoruz. Yoğurdumuzu çırpıyoruz. Tuz ve ezilmiş sarımsakları katıp, pürüzsüz olana kadar çırpıyoruz.

Daha sonra kızartmalarımızın üzerine döküp, harmanlıyoruz. En son temiz bir tabağa alıp, servise sunuyoruz. Yoğurdu direk üzerlerine döküp, karıştırmadan da sunabilirsiniz.

Yoğurtlu Karışık Kızartmamız hazır. Afiyet olsun…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.