Bamya Konservesi Tarifi

20.08.2014
33.354
Bamya Konservesi Tarifi

Bamya Konservesi Tarifi
Kış hazırlıklarına biraz geç kalsamda tezgahlarda hala taze bamya var. Bu yüzden hemen konservesinin tarifini vermek istedim. Bamyayı alıp, temizleyip, fırın poşetlerine koyarak yapanlardan değilim. Bence bu şekilde çok daha güzel oluyor. Hem yemeğin yapım aşaması daha kısa oluyor. Bir de dondurunca mutlaka bir dondurulmuş koku oluyor içinde… O yüzden bu şekil çok daha iyi… Dışarıdan alınma konservelerle alakası yok… Onlar çok ekşi oluyor. Ama bu harika… Yapım aşamasında biraz sizi yorsa da kışın tazecik bamyayı yerken yorulduğuma değmiş diyeceksiniz… Hepinize kolay gelsin.
MALZEMELERİ:
1 kg. bamya
1/2 kg. domates
bamya konservesi
YAPILIŞI:


Sponsorlu BağlantılarÖncelikle bamyalarımızı güzelce yıkıyoruz. Ardından baş kısımlarını kesiyoruz. Keserken koni biçiminde kesmeye özen gösterin çünkü düz keserseniz dağılır ve kötü bir görüntü olur. Bamyalarımızı büyük bir kaba koyuyoruz. Su koyup, bir tane limonun suyunu sıkıp bekletiyoruz.

Bu arada domateslerimizin kabuklarını soyup, küp küp doğruyoruz. Tenceremizin içerisine domateslerimizi atıyoruz ve suyunu çekene kadar orta ateşte pişiriyoruz. ardından bamyalarımızı süzüp, domateslerimizin içine koyuyoruz.

Çok karıştırmamaya özen gösterin ki dağılmasınlar. Kapağını kapatıyoruz. Ara sıra tencereyi sallayarak karıştırıyoruz. Bamyaların rengi dönene kadar pişiriyoruz. Bu arada kavanozlarımızı ve kapaklarımızı sıcak suyla yıkayıp, kuruluyoruz.

Daha sonra bamyalarımızı sıcakken boşluk kalmayacak şekilde doldurup, ağız kısımlarını güzelce silip, kapaklarını sıkıca kapatıyoruz.

Doldurduğumuz kavanozlarımızı ters çeviriyoruz. Soğuyana kadar bu şekilde kalacak. Soğuduktan sonra güneş görmeyen karanlık bir yere kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. sevda dedi ki:

  Tarifiniz için teşekkür ediyorum. Tuz koymuyormusunuz?

  1. admin dedi ki:

   Biz teşekkür ederiz. 🙂 Tuz genellikle kullanmıyorum. Ama kullanmanızda da bir sakınca yok.

 2. Eylül dedi ki:

  kavanoz yerine Vakumlu poşet olur mu?

  1. admin dedi ki:

   Sürekli kavanozda yaptığımız için bir şey demem sağlıklı olmaz. Ama pişirildiği için cam kavanoz daha sağlıklı olacaktır. Poşetin içine sıcak konduğunda sağlıksız sonuç çıkabilir. Sevgiler…