Kışlık Domates Sosu Tarifi

17.08.2016
27.117
Kışlık Domates Sosu Tarifi

Kışlık Domates Sosu Tarifi

Kış hazırlıkları tam sürat devam ederken sizlere yapılışı oldukça kolay bir sos tarifi daha veriyorum. Kışın renksiz, tatsız domatesleri kullanmak yerine yazın bu lezzetli sosu yapınca, kış yemekleri de çok daha lezzetli oluyor. Organik harika bir sos oluyor. Yemeklerinizde veya menemen yaparken kullanabilirsiniz.
Kışın domatesler malum hep hormonlu ve tatsız. Çoğu zaman sadece salça kullanarak hazırlıyoruz yemeklerimizi… Ama bu lezzetli sosu yaptığınızda çok daha lezzetli ve çok daha sağlıklı yemekler çıkıyor ortaya…

MALZEMELERİ:
4-5 kg. domates
1 silme çorba kaşığı tuz
kislik domates sosu
YAPILIŞI:
Öncelikle domateslerimizi bir güzel yıkıyoruz. Daha sonra kuruluyoruz ve kabuklarını soyuyoruz.


Sponsorlu BağlantılarÖnce ikiye bölüyoruz ve sarı kısımlarını alıyoruz. Bir parçayı 7-8 dilim olacak şekilde doğruyoruz. Hemen rondodan veya rendelemekten yana olmayın. Çünkü öle olunca çok fazla su bırakıyor. Kaynattıktan sonra rondodan geçirince daha iyi oluyor.

Büyük bir tencereye doğradığımız domateslerimizi alıyoruz. Üzerine tuzumuzu ilave ediyoruz. Ocağımızı yakıyoruz.

Domatesler sulanmaya başladıktan sonra yaklaşık her 8-10 dakikada bir karıştırıyoruz.

Domateslerimiz suyunu çekip, koyulaşmaya başladıktan sonra sıcakken rondo ile bir güzel çekiyoruz. Ardından yaklaşık on dakika daha pişirip, altını kapatıyoruz.

Daha sonra sıcak sıcak kavanozlara dolduruyoruz ve kapaklarını sıkıca kapatıp, ters çeviriyoruz. Bir gün boyunca bu şekilde kıpırdatmadan bekletiyoruz.

Ertesi gün baktığınızda hiç sos akmamış olması gerekir. Daha sonra serin ve ışık almayan bir yerde veya buzdolabında saklayıp, istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Afiyet olsun…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.