Biberli Et Kavurma Tarifi

18.07.2021
2.358
Biberli Et Kavurma Tarifi

Biberli Et Kavurma, hem çok lezzetli, hem de yapılışı oldukça kolay bir ana yemek. Özellikle de et severler kaçırmasın. Biberlerle beraber harika oluyor. Ayrıca kurban bayramı için de harika bir ana yemek. Mutlaka tavsiye ediyorum.

Biberli Et Kavurma Tarifi İçin Malzemeler:

1 kg. dana kuşbaşı (dilerseniz kuzu da kullanabilirsiniz)
1 tane kırmızı kapya biber
2 tane yeşil biber
1,5 bardak sıcak su
2 çorba kaşığı tereyağı
Kekik
Pul biber
Tuz
Karabiber

biberli et kavurma

Biberli Et Kavurma Tarifi Yapılışı:

Öncelikle etimiz bütün ise kuşbaşı olarak doğruyoruz. Ardından kanını alıyoruz. Bunu ister yıkayarak yapın. İsterseniz de havlu kağıt üzerine koyarak aldırın. Genellikle et yıkanmaz deseler de ben yıkıyorum ve ardından da havlu kağıt yardımı ile kavuruyorum.

Sonrasında biberlerimizi hazırlıyoruz. Bunun için hem kırmızı hem de yeşil biberlerimizin tohum kısımlarını alıp, jülyen olarak doğruyoruz ve hazır ediyoruz.


Sponsorlu BağlantılarHemen ardından tenceremizi ocağa alıyoruz ve ısınmasını bekliyoruz. Bu aşamada tenceremiz mutlaka iyice ısınmalı. Eğer ki soğukken eklerseniz etimiz içindeki tüm suyu bırakır ve güzel olmaz.

Tenceremiz iyice ısındıktan sonra etimizi içine atıp, karıştırarak mühürleme işlemi yapıyoruz. Dediğim gibi eğer sıcak olmazsa mühürleme işlemi başarılı olmaz. Bu arada karıştırmayı da bırakmıyoruz.

Karıştırırken bir süre sonra bir miktar suyunu bırakacaktır. Bir kaç dakika da bu şekilde kendi suyu ile, karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz.

Sürenin sonunda da sıcak suyumuzu ekliyoruz ve tencerenin kapağını kapatıyoruz. Orta dereceli ateşte, yaklaşık 15-20 dakika pişiriyoruz.

Sürenin sonunda suyunu tamamen çekmiş olacaktır. Çektikten hemen sonra tereyağını ilave edip, karıştırarak kavurmaya devam ediyoruz. Bu işlemi de yaklaşık 1-2 dakika yapmamız yeterli.

Sonrasında biberlerimizi ilave ediyoruz. Karıştırarak kavurmaya devam ediyoruz. Daha sonra tuz, karabiber, pul biber ve kekiği sevdiğimiz miktarlarda ilave ediyoruz.

Biberlerimiz fazla yumuşamadan, hafif diri kalacak şekilde karıştırarak kavurup, altını kapatıyoruz.

Sonrasında hemen sıcakken servise sunuyoruz. Afiyet olsun.

Bu arada son tarifimiz olan Patates Mücveri tarifini de tavsiye ediyorum. Bu lezzetle de iyi gideceğini düşünüyorum. Hem yapılışı kolay, hem de çok lezzetli oluyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.