Edirne Ciğeri Tarifi

04.03.2014
37.397
Edirne Ciğeri Tarifi

Edirne Ciğeri Tarifi
Bir edirneli olarak ciğerinin tarifini vermeden geçemeyeceğim. Çocukların bile asla hayır diyemeyeceği, ciğerin kokusunu hissetmediğiniz çıtır çıtır bir lezzet. Özellikle yanında ayran ve kurutulmuş ve kızartılmış acı biber varsa tadına doyum olmaz. Her kasapta istediğiniz tarzda kesemeyebilir.
MALZEMELERİ:

500 gr. dana ciğeri (genç dana olursa çok iyi olur.)

Bol miktarda sıvıyağ

Un

edirne cigeri
YAPILIŞI:


Sponsorlu BağlantılarÖncelikle ciğerlerimizi alırken kasaptan mutlaka çok ince zar gibi kesilmiş ve sinirleri temizlenmiş ciğer almalısınız. Adeta yaprak döner gibi… Eve geldiğinizde hala kalın görüyorsanız. Keskin bir bıçak yardımıyla mutlaka inceltmelisiniz.

Kesim işlemi bitmiş ciğerlerimizi süzgece koyuyoruz ve akan suyun altında güzelce yıkıyoruz. Suyunun süzülmesi için biraz kenarda bekletiyoruz.

Daha sonra derin bir tavanın içerisine bol sıvıyağ koyuyoruz ve iyice kızmasını bekliyoruz. Bu sırada geniş bir tepsinin içerisine unu koyuyoruz.

Yıkamış ve süzülmüş olan ciğerlerimizi una buluyoruz ve üzerinde bulunan fazla unları silkelemek için kuru bir eleğin içine atıyoruz.

Yağımız iyice kızdıktan sonra ciğerlerimizi içerisine atıyoruz. Çok fazla bekletmeden. Zaten incecik olduğu için çok tutmanıza gerek yok.

Hertaraflarını kızartıyoruz ve havlu kağıt serilmiş servis tabağına çıkartıyoruz. Yağımızın bol ve kızgın olması gerektiğini kesinlikle unutmuyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.