Hünkar Beğendi Tarifi

10.02.2014
3.676
Hünkar Beğendi Tarifi

Hünkar Beğendi Tarifi

Et yemeklerinin en iyisi ve daha Osmanlı mutfağına dayanan hünkar beğendidir. Çok sık yapmasamda ara sıra yaparım ve sevdiklerim çok beğenir. Oktay Usta tarifidir ve hep bunu yaparım.

MALZEMELERİ:
250 gr. dana eti
3 tane patlıcan
1 tane soğan
2 tane domates
3 tane sivri biber
Domates salçası
Tuz
Su
Sıvıyağ
Karabiber
BEĞENDİSİ:
Közlenmiş patlıcan
2 yemek kaşığı un
2 bardak soğuk süt
Tuz, karabiber
Sıvıyağ
Rendelenmiş kaşar peyniri
hunkar begendi
YAPILIŞI:


Sponsorlu BağlantılarEtlerimizi küp küp doğruyoruz. Sıvıyağımızı tenceremize koyuyoruz ve etlerimizi kavuruyoruz. Soğanlarımızı yemeklik doğradıktan sonra etlerimizin yanına ekliyoruz. Salça ve sıcak suyunu da koyduktan sonra pişmeye bırakıyoruz.

Pişmesine yakın ufak ufak doğradığımız biberlerimizi, domateslerimizi ekliyoruz. Tuzunu ve karabiberini ayarlayıp, biraz daha pişirdikten sonra altını kapatıyoruz.

Diğer yandan patlıcanlarımızı közlüyoruz. Közleme işlemi bittikten sonra kabuklarını sıyırıp, ufak ufak doğruyoruz. Tenceremize sıvıyağımızı koyuyoruz.

Unumuzu koyuyoruz ve sürekli karıştırıyoruz. Unumuzun kokusu çıkınca patlıcanlarımızı ilave diyoruz. Soğuk sütümüzü de ekliyoruz. Tuzunu karabiberini ayarladıktan sonra altını kapatıyoruz ve kaşar peynirini koyup, bir kez daha harmanlıyoruz.

Kıvamını ayarlamak için soğuk süt a da su ilave ediyoruz. Servis tabağımıza patlıcan beğendimizi koyuyoruz. Ortasını biraz çukurlaştırdıktan sonra etimizi ortasına koyuyoruz. Servise sunuyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.