Arnavut Ciğeri Yapılışı

01.11.2014
5.158
Arnavut Ciğeri Yapılışı

Arnavut Ciğeri Yapılışı
Ciğerin vücut için faydaları büyüktür. Özellikle kan yapmasından dolayı demir eksikliği olanların yemesi önerilir. Bu tarif çok kısa sürede hazırlanan ve soğan salatası ile patates kızartmasıyla birlikte tadına doyum olmayan harika bir tariftir. Ben genellikle yemek hazırlamak için fazla vaktim olmadığında hemen bu tarifi yapmayı tercih ediyorum.
MALZEMELERİ:
600 gr koyun karaciğeri
1 çay bardağı un
Kızartmak için zeytinyağı
Tuz
arnavut cigeri
YAPILIŞI:


Sponsorlu BağlantılarCiğeri alırken dışındaki ince zannı soydurun, içindeki kalın damarlarını temizleterek yaklaşık 2 santim eninde küp küp parçalara böldürün. Evde hiç su değdirmeyin, yıkamayın. Ayrı bir tabağa unu koyun.

Kenarı yüksekçe bir kızartma tenceresine iki parmak yüksekliğinde zeytinyağ koyun. Yağın güzelce ısınmasını bekleyin. Yağın ısınıp ısınmadığını anlamak için içine bir parça ciğer atın.

Yağ cızır cızır edip baloncuklar yapıyorsa ısınmıştır.

Bu aşamadan itibaren çok hızlı çalışın. Elinize bir avuç ciğer alın. Una bulayıp fazla ununu silkeleyin. Kızgın yağın İçine atın (tavayı fazla kalabalıklaştırmayacak kadar ciğer olmalı). Kanşbmak hafif renk alana kadar pişirin. 1,5-2 dakikada pişmiş olur.

Delikli kevgirle yağdan çıkarıp servis tabağına alın. Yağdan çıkardıktan sonra tuzunu serpin. Kalan ciğeri de aynı şekilde pişirin.

Yanında soğan piyazı ve acı biberle sıcak veya soğuk servis yapın. Patates kızartması da çok yakışır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.