Künefe Tarifi

19.05.2014
6.735
Künefe Tarifi

Künefe Tarifi
Künefeyi evde yapamam diye düşünürken bir gün denemeye karar verdim. İyi ki de vermişim çok da güzel oldu. Hatta hazır mı diye bile soruldu . Tabi ki de yemekten sonra yapın ki künefeniz sıcak olsun. Peyniriniz de güzel yumuşak olsun. Soğutursanız peynir çok sertleşir ve zevk vermez.
MALZEMELERİ:
300 gr. tel kadayıf
200 gr. tereyağı
300 gr. tuzsuz peynir (dil peyniri çok uygun)
ŞERBETİ İÇİN:
3 bardak su
2 bardak şeker
kunefe
YAPILIŞI:


Sponsorlu BağlantılarŞurup için, tencereye şeker ve suyu koyuyoruz. Eriyene kadar karıştırıyoruz. Daha sonra on dakika kadar kısık ateşte pişirip, altını kapatıyoruz. Kadayıfları büyük bir tepside iyice didikliyoruz. Tereyağımızı tavada eritiyoruz ve kadayıfların üzerinde gezdirerek kadayıfları yoğuruyoruz.

İyice yağı emmelerini sağlıyoruz. Kadayıfımızı altıya bölüyoruz. Bir tanesini tek kişilik künefe kalıbına bastırıyoruz. Üzerine iki dilim peynir koyuyoruz.

Ardından başka bir künefeyi bunun üzerine iyice bastırarak yayıyoruz. Bu şekilde tüm künefeleri ayrı ayrı kaplara yaparak bitiriyoruz.

180 derecelik fırında üzerleri kızarana kadar pişiriyoruz. sıcak künefelerin üzerine hazırlamış olduğumuz şerbetten birer kepçe sıcak olarak döküyoruz ve servis yapıyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.