Yağlı Sirkeli Kapya Biber Turşusu

21.09.2021
3.057
Yağlı Sirkeli Kapya Biber Turşusu

Yağlı Sirkeli Kapya Biber Turşusu, oldukça lezzetli ve yapılışı kolay turşu tariflerinden biri. Üstelik bekletmeden de tüketebiliyorsunuz. Her yemeğin yanına yakıştığı gibi çok da iştah açıyor.

Yağlı Sirkeli Kapya Biber Turşusu İçin Malzemeler:

  • 10 kg. kapyabiberi
  • 6 bardak üzüm sirkesi
  • 2 bardak sıvı yağ
  • 1 bardak zeytinyağ
  • 1 bardak salamura tuzu
  • 2 bardak şeker
  • 2 demet maydanoz
  • 3 baş sarımsak
yagli sirkeli kapya biber tursusu

Yağlı Sirkeli Kapya Biber Turşusu Yapılışı:

Öncelikle biberlerimizi güzelce yıkıyoruz. Ardından baş kısımlarını alıyoruz. Sonrasında çekirdeklerini ayıklıyoruz ve istediğimiz büyüklükte doğruyoruz.

Ardından büyük bir tencereye sıvı yağı ve zeytinyağını alıyoruz. Hemen ardından sirke, tuz ve şekeri de ilave edip, tenceremizi ocağa alıyoruz.

Kaynamaya başladıktan sonra doğradığımız biberleri ilk başta aldığı kadar koyup, bir kevgir yardımı ile bastırıyoruz. Bu aşamada tamamının hazırladığımız karışımın içine girmesi gerekiyor. O yüzden bastırıyoruz dedim.


Sponsorlu BağlantılarBiberleri ilk attığımızda kaynaması duracaktır ama sonradan yine kaynamaya başlayacak. Kaynamaya başladıktan sonra arada kevgirle alt üst ederek, yaklaşık 10 dakika haşlanmalarını sağlıyoruz.

Biberlerimiz yumuşadıktan sonra kevgir yardımı ile büyük bir tepsiye alıyoruz. Ardından kalan biberlere de aynı işlemi uygulayarak tepsiye çıkarıyoruz. Bu aşamada mutlaka koyduğunuz biberlerin hepsinin sıvı ile teması olduğundan emin olun.

Haşlama işlemi bitince sıvı karışımı atmıyoruz ve soğuması için kenara alıyoruz. Bu sırada maydanozu ince ince kıyıyoruz. Hemen ardından sarımsaklarımızı önce dişlere ayırıyoruz. Ardından soyup, istediğimiz boyutta doğruyoruz. Dilerseniz bütün de kullanabilirsiniz.

Bu işlemlerden sonra kavanoza yaklaşık üçte biri kadar biber koyuyoruz. Üzerilerine maydanoz ve sarımsak serpiyoruz. Sonra tekrar biber ve tekrar maydanozla sarımsak olacak şekilde kavanozu dolduruyoruz. Son olarak da soğumuş olan sıvıyı biberleri tam kaplayıp, üzerilerini geçecek şekilde paylaştırıyoruz.

Tahta bir kaşığın sapı ile hafif hafif bastırarak havasını alıyoruz ve kavanozun kapağını sıkıca kapatıyoruz. Sonrasında serin bir yerde muhafaza ediyoruz. Yalnız açtıktan sonra mutlaka buzdolabında muhafaza edin. Afiyet olsun.

Bu arada turşu ile alakası olmasa da bir önceki yazımızda paylaştığımız Kabaklı Omlet tarifimizi de denemenizi tavsiye ediyorum. Yapılışı oldukça pratik ve çok lezzetli oluyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.