Antep Fıstıklı Keşkül Tarifi

26.01.2016
4.486
Antep Fıstıklı Keşkül Tarifi

Antep Fıstıklı Keşkül Tarifi
Keşkül, en sevdiğim sütlü tatlıdır. Bu yüzden sık sık hazır olarak alırım. Daha doğrusu bu tarşften önce alırdım 🙂 . Şimdi kendi keşkülümü kendim yapıyorum. Çok lezzetli oluyor. Antep fıstığı koyunca aynı hazırlar gibi oluyor. Kime yapıp, sunsam çok sevdiler ve hazır sandılar. Bu yüzden sizlerle de paylaşmak istedim. Umarım dener ve beğenirsiniz.
MALZEMELERİ:
1 lt. süt
1 tane yumurta
1 çorba kaşığı pirinç unu
2 çorba kaşığı un
1 bardak şeker
2 çay bardağı iyice çekilmiş Antep fıstığı
ÜZERİNE:
Çekilmiş veya doğranmış Antep fıstığı
antep fistikli keskul
YAPILIŞI:
Öncelikle Antep fıstıklarımızı tavaya alıyoruz ve çok az kavuruyoruz. Bu şekilde çok daha güzel tatlarını verecekler ve kabukları da soyulmuş olacaktır. Bir-iki dakika kavurmanız yeterli olacaktır.


Sponsorlu BağlantılarKavurduktan sonra kabukları gitsin diye bir eleğe alıyoruz ve eleğimizi sallıyoruz. Tabi ki bu işlemi bir sofra bezinin üzerinde yaparsanız ortalık batmayacaktır.

Daha sonra fıstıklarımızı rondoya alıyoruz ve güzelce çekiyoruz. Un gibi olana kadar çekin. Tenceremize çektiğimiz fıstıkları koyuyoruz ve üzerine yumurtamızı ekleyerek el çırpıcı ile güzelce çırpıyoruz.

Bu arada ocağa koyup, altını açmadık. Daha sonra biraz süt, un ve pirinç ununu da ekleyerek çırpmaya devam ediyoruz. Güzel homojen bir karışım olacak.

Daha sonra kalan sütümüzü ve şekerimizi ilave ediyoruz ve ocağımızı açıyoruz. Sürekli karıştırarak pişiriyoruz. Göz göz olana kadar karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz. Karıştırmayı bırakmayın ki topaklanma olmasın.

Göz göz olduktan sonra altını kapatıyoruz. Ne olur ne olmaz diye bir iki dakika mikserle de çırpıyoruz ki topaklanma olduysa yok olsun.

Daha sonra tatlımızı kaselere boşaltıyoruz. Önce da sıcaklığında soğutuyoruz. Daha sonra buzdolabına kaldırıyoruz.

Antep Fıstıklı Keşkülümüzü servis yapacağımız zaman üzerlerine çekilmiş Antep fıstığı serpiyoruz ve servise sunuyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.