Çilek Reçeli Tarifi

25.08.2016
5.172
Çilek Reçeli Tarifi

Çilek Reçeli Tarifi

Alışverişe çıktığımda reçellik çileklerle karşılaşınca çok mutlu oldum. Küçük küçük dağ çilekleri çok güzel gözüküyordu. Dayanamadım hemen aldım dört kilo kadar 🙂 … Bu gün hep birlikte güzel bir çilek reçeli yapalım diyorum. Hem organik, hem de çok lezzetli oluyor. İçinizin rahatlığı ile ailenize yedirebilirsiniz. Yapılışı da oldukça kolay. Buyurun tarifimize…

MALZEMELERİ:
4 kg. reçellik küçük çilek
2 kg. toz şeker
1 tatlı kaşığı margarin
Yarım limon suyu
cilek receli
YAPILIŞI:
Çileklerimizi ayıklıyoruz. Yapraklarını iyice temizliyoruz. Ardından bol su ile yıkıyoruz.

Tencerenin içine yarısını koyuyoruz ve aynı şekilde şekerimizin yarısını da her yere eşit olarak serpiyoruz.


Sponsorlu BağlantılarArdından kalan çilekleri de şekerin üzerine koyup, kalan şekeri de onun üzerine serpiyoruz. Tencerenin kapağını kapatıyoruz ve bir gece boyunca bekletiyoruz.

Ertesi gün kapağı açtığımızda çileklerimiz suyunu salmış olacaktır. Tenceremizi alıyoruz ve ocağa koyuyoruz. Orta dereceli ateşte tencerenin kapağı açık olarak pişmeye bırakıyoruz. Ara ara karıştırıyoruz.

Kaynamaya başladıktan sonra ocaktaki en küçük göze alıyoruz ve kısık ateşte kaynatmaya devam ediyoruz. Ara ara karıştırmayı da ihmal etmiyoruz ki taşmasın…

Çileklerimiz yumuşayıp, reçel kıvamına gelene kadar pişiriyoruz. Köpüğü gidecektir. Bir tatlı kaşığı margarini de katıyoruz ki hiç köpüğü olmasın.

Beş, on dakika daha kaynattıktan sonra limon suyunu ekliyoruz ve yine beş, on dakika daha kaynatıyoruz.

Reçelimizi sıcak sıcak kavanozlara dolduruyoruz. Hemen kapaklarını kapatıyoruz ve ters çeviriyoruz. Soğuyana kadar kıpırdatmadan bu şekilde bırakıyoruz.

Soğuduktan sonra da serin ve güneş almayan bir yerde muhafaza edip, istediğimiz zaman tüketiyoruz.

Afiyet olsun…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.