Düdüklü Tencerede Nohut Yemeği Tarifi

29.01.2016
6.336
Düdüklü Tencerede Nohut Yemeği Tarifi

Düdüklü Tencerede Nohut Yemeği Tarifi
Kışın en sık yaptığımız ve vücudumuza oldukça faydalı olan besinlerin başında baklagiller geliyor. Gerçekten de çok faydalılar ve çok doyurucular. Ben de özellikle kışın çok sık yapıyorum.Bizim evde en çok pişirdiğim nohuttur. Çok severek yeriz. İçine et koymayı pek tercih etmiyorum. Zaten kendisi protein. Tabi ki etli de yaptığım olur. Nohutu pişirmek uzun sürer. Ama sizlere bugün düdüklü tencerede kolaylıkla yapabileceğiniz lezzetli bir nohut yemeği tarifi vermek istiyorum. Hem düdüklüde olduğu için tüm besin değerleri de içinde kalıyor, hem de saatlerce ocağınızı yakmaya gerek kalmıyor.
MALZEMELERİ:
1 bardak nohut
1 tepeleme çorba kaşığı salça
1 tane soğan
Sıvı yağ
Tuz
Su
duduklu tencerede nohut
YAPILIŞI:
Öncelikle nohutlarımızı bir gece önceden ılık su ile ıslatıyoruz. Ertesi gün soğanımızı yemeklik doğruyoruz.


Sponsorlu BağlantılarDüdüklü tenceremize sıvı yağımı alıyoruz ve soğanımızı ekliyoruz. Sürekli karıştırarak kavuruyoruz. Hafif renklerinin dönmesi yeterli olacaktır.

Daha sonra salçamızı ekliyoruz ve kokusu çıkana kadar karıştırarak kavurmaya devam ediyoruz.

Ardından nohutlarımızı süzüp, tenceremize ilave ediyoruz. Yaklaşık beş bardak sıcak suyu da üzerine ekleyip, Tuzunu katıyoruz.

Düdüklü tenceremizin kapağını kapatıyoruz. Havası çıkana kadar yüksek ateşte havası çıktıktan sonra da orta ateşte yaklaşık yarım saat pişiriyoruz. Her düdüklünün pişirme kitapçığında nohutun pişirme süresi yazar. Mutlaka o süreye uyun.

Eski tip düdüklü kullanacaksanız da 25-30 dakikada pişiriyor.

Düdüklü Tencerede Nohut Yemeği hazır. Afiyet olsun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.