Ekmek Hamurundan Lokma Tarifi

04.02.2016
11.497
Ekmek Hamurundan Lokma Tarifi

Ekmek Hamurundan Lokma Tarifi
Bu lokma tuzlu bir lokma… Çok lezzetli oluyor ve çok kolay yapılıyor. Ben küçükken annem özellikle her kantinde fırına yollayıp, hamur aldırır ve evi bu mis gibi lokma kokusuna sarardı… Daha sonra da komşulara dağıtırdık. Tabi ki bir tek kandilleri beklemezdi. O kadar çok severdik ki sık sık hafta sonu kahvaltıları için de yapardı… Ayrıca mevlütlerde de yapılır ve ev kokutulurdu… Şimdi bende çok sık yapıyorum. Bu lezzetli lokmaları özellikle gün içinde acıkan çocuklarınız için de yapın, severek yiyeceklerdir. Çay saati için habersiz gelen misafirleriniz için de uygun. Çünkü malzemesi hazır ve kolaylıkla oluyor.
MALZEMELERİ:
1,5-2 tane hazır ekmek hamuru
KIZARTMAK İÇİN:
Sıvı yağ
ekmek hamurundan lokma
YAPILIŞI:
Bu lokmaların yapılışı oldukça kolay. Zaten görüyorsunuz, malzeme olarak da sadece hazır ekmek hamuru ve sıvı yağ yeterli oluyor.


Sponsorlu BağlantılarÖncelikle derin bir tavaya sıvı yağ koyup, bir güzel kızdırıyoruz.

Daha sonra ekmek hamurlarımızdan parçalar koparıyoruz. Bunu yapmadan önce ellerimizi sıvı yağ ile yağlıyoruz ki hamur elimize yapışmasın.

Dediğim gibi ellerimizi yağladıktan sonra hamurumuzdan parçalar koparıyoruz. İki elimizle yuvarlak yassı şekiller veriyoruz. Parmaklarımızla hafif bastırarak elimizde açıyoruz diyebiliriz.

İyice kızmış olan yağın içine hazırladığımız lokmaları atıyoruz. Bir kerede birden fazla lokmayı yapabilirsiniz.

Her iki tarafını da güzelce kızartıyoruz.

Havlu kağıt serdiğimiz bir tabağa alıyoruz ki fazla yağları gitsin. Tüm malzeme bitince lokmalarımızı sıcak sıcak servise sunuyoruz.

Ekmek Hamurundan Lokmalarımız hazır. Afiyet olsun…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.