Ev Yapımı Domates Salçası Tarifi

20.08.2016
14.753
Ev Yapımı Domates Salçası Tarifi

Ev Yapımı Domates Salçası Tarifi

Kış hazırlıklarına son sürat devam ederken, lezzetli ve de organik salçamızın tarifini vermeden geçmek istemedim. Domates salçası genellikle güneşte bekletilerek yapılıyor. Günümüz şartlarında bu biraz zor olduğu için ben sizlere pişirilerek yapılan salçamızın tarifini vermek istedim. On kg. domates ile yaklaşık 1,5-2 kg. salça çıkıyor. Yapılışı da oldukça kolay… Yassı domatesle salça yapmak daha kolay. Tarla domatesi ile yaparsanız rengi çok güzel olur. Yani iki türlü de lezzetli bir salça olacaktır.
Püf nokatasına gelince pişerken hep yanında durmanız gerekiyor. Tuz olarak da kesinlikle kaya tuzu kullanın. Sofra tuzu sulanmasına neden oluyor. Karıştırırken de tahta kaşık kullanmaya özen gösterin.

MALZEMELERİ:
10 kg. domates
100 gr. kaya tuzu
ev yapimi domates salcasi
YAPILIŞI:
Öncelikle domateslerimizi tek tek bir güzel yıkıyoruz. Daha sonra tepelerine bıçak ile çarpı atıyoruz. Kaynar suda 15 dakika tuttuktan sonra hemen buzlu suya atıyoruz ki soyması çok kolay olsun. Hem bu şekilde soyunca kabuğunun altındaki sağlığa yararlı her şey içinde kalıyor ve kabuğu zar gibi soyuluyor.


Sponsorlu BağlantılarArdından hepsini soyuyoruz ve dörde bölüyoruz.

İç kısımlarını alıyoruz. Ardından robotta bir güzel geçiriyoruz. El blendırı da kullanabilirsiniz.

Ardından domateslerimizi büyük bir tencereye alıyoruz. Tuzunu katıyoruz. Ocağımızı kısık ateşte açıyoruz. Suyunu iyice çekip, katı bir hal alana kadar pişiriyoruz.

Mutlaka başında durup, kıvamını kontrol edelim. Ara sıra da tahta kaşık ile karıştıralım. Başında durmanın bir diğer sebebi de etrafa sıçratma yapabiliyor.

Salça kıvamına geldikten sonra kavanozlarımıza sıcak olarak dolduruyoruz. kapaklarımızı kapatıyoruz ve ters çeviriyoruz. Bu şekilde kıpırdatmadan bir gece bekletiyoruz.

Daha sonra serin ve güneş almayan bir yerde saklayabilirsiniz. Açtıktan sonra da buzdolabında saklayın.

Afiyet olsun…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Tarık Töre dedi ki:

    Tarif güzel de çekirdekleri içinde mi kalıyor.Bahsedilmemiş.

    1. admin dedi ki:

      evet içinde kalıyor. Kolay gelsin. Afiyet olsun 🙂