Fırında Levrek

14.09.2014
17.853
Fırında Levrek

Fırında Levrek
Balık sezonu açıldı. Bizim evde küçük balıkdan çok büyük balık tercih edilir. Bu yüzden de en sağlıklı olanı ya fırında ya da ızgara da yapılır. İşte size geçen gün yaptığım pratik bir levrek tarifi. Balığınızı mutlaka temizletin. İçine istediğiniz derece de malzeme ekleyip, çıkarabilirsiniz. Domates, kaşar peyniri gibi… Ben domates koymuyorum. Sulandırdığı için evdekiler sevmiyor.
MALZEMELERİ:
2 tane levrek
4 tane defne yaprağı
1 tane limon
3 tane patates
2 diş sarımsak
1 tane soğan
Tuz, karabiber
Zeytinyağı
firinda levrek
YAPILIŞI:


Sponsorlu BağlantılarBalıklarımızı temizlenmiş olarak aldıysak ki öyle alsak çok daha iyi olur. Tuzlayıp, biraz bekletiyoruz. Temizlenmemişse temizleyip, tuzluyoruz. Diğer taraftan malzemelerimizi hazırlıyoruz. Patateslerimizi yuvarlak yuvarlak doğruyoruz.

Soğan ve sarımsaklarımızı rendeliyoruz. Fakat yuvarlak dilimler halinde de doğrayabilirsiniz. Limonumuzu da yuvarlak olarak doğruyoruz.

Balıklarımın tuzunu akıtmak için sudan geçiriyoruz. Ardından üzerlerine birkaç çizik atıyoruz. Tepsimizin al tarafını doğradığımız patatesler ile kaplıyoruz. Balıklarımızın içerisine rendelenmiş soğan ve sarımsağımızı koyduktan sonra, limon ikişer tane limon dilimi, ikişer tane patates dilimi, defne yaprağı, karabiber ile dolduruyoruz.

Balıklarımızı patateslerin üzerine yerleştiriyoruz. Onların da üzerlerine birkaç tane limon dilimi koyuyoruz. Zeytinyağını da gezdirmeyi ihmal etmiyoruz.

Tepsimizin üzerine alüminyum folyo ile kapatıyoruz. 180 derecede ısıtılmış fırına veriyoruz. Pişmeye yakın alüminyum folyoyu alıp, üzerlerinin de kızarmasını sağlıyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.