Fıstıklı Baklava Yapılışı

03.02.2015
5.013
Fıstıklı Baklava Yapılışı

Fıstıklı Baklava Yapılışı
Yapımı biraz zor olsa da, ev baklavasına alışanlar genellikle yapmadan duramıyorlar. Özel günlerde en sık yapılan tatlıdır baklava… Bizim ailede canımız çektiğinde küçük bir tepsi yapılır ve afiyetle yenir. Bayramlarda da vazgeçilmez. Hatta bazen yemekli misafirlerime de yapıp, sunuyorum. Nasıl yetiştirdin diye sorduklarında, el alışkanlığı diyorum. Emin olun sizler de yaptıkça daha hızlanacaksınız. Bu ölçülerde yaklaşık 40-50 tane baklava çıkıyor.
MALZEMELERİ:
500 mi süt
50 g irmik
500 g eritilmiş sadeyağ
1 kg sert buğday unu
3 yumurta
10 g tuz
500 g nişasta
500 g Antep fıstığı içi
750 g veya 1 kg şeker
1,5 su bardağı su
fistikli baklava
YAPILIŞI:

Süt, irmik ve 1-2 yemek kaşığı sadeyağ yoğun kaymak kıvamında pişirilir. Ocaktan alınır, bir kenara soğumaya bırakılır.

Un tezgâh üzerine daire şeklinde dökülerek ortası boş bırakılır. Uç yumurta tuz ile çırpılarak az miktarda su ilave edilir ve unla yoğrulur. Yoğurma sırasında hamurun üzerine hafif su serpilerek kulak memesi yumuşaklığına gelinceye kadar yoğrulur. Üzeri nemli bir mutfak havlusuylu örtülerek yarım saat dinlendirilir.


Sponsorlu BağlantılarHamur fitil şeklinde uzatılarak iki parmak eninde kesilir (her biri yaklaşık 50-70 g), el ile yassilaştinllf. Her bir parçanın arasına nişasta serpilerek 6-8’er adet üst üste konur. Bir tezgâha nişasta serpilir. 6-8 parça hamur, nişasta sürülmüş bir oklavayla kenarından ortasına doğru inceltilerek açılır. Hamurun yarı çapı 25-30 santim olunca elle nişasta serpilerek hamur üst üste getirilir. Baştaki işlem 3 defa tekrarlanır.

Her hamur eni 60, boyu 120-140 santim kadar açılır. Açılan hamur baklava yapılacak tepsinin büyüklüğünde kesilir. Bunlar küçük oklavaya sarılır. İçinden en pürtizsüz olan iki tanesi yüzlük ve yüzlük altı olarak seçilir.

Tepsiye ince bir kat yağ sürülür. Tepsi büyüklüğünde kesilen yufkadan oklava ile iki kat serilir. Bu işlem 12 ya da 14 kat yufka serilene kadar devam eder.

Daha önceden hazırlanmış kaymaksı karışım tepsiye dökülüp bıçak ile iyice yayılır. Üzerine çekilmiş fıstık serpilir.
Üstü açılan yufka ile döşenir. Üstüne yüzlük diye ayrılan hamurdan 10-12 kat serilir. Aralarına yağ atılır. Kenarları düzeltilir.

Keskin dilim bıçağı ile mekik, muska ve parmak kare şeklinde kesilir, eritilmiş sıcak yağ üzerinde gezdirilir ve 180° C ısıtılmış fırına verilir. Fırında baklavalar yer değişririlerek sürekli çevrilir. Baklava 40-50 dakika sonra hazır olur.
Şeker 1,5 bardak suyla iyice kaynatılıp kıvam yapılır.

Daha sonra dilim halinde kesilen baklavaların arası bıçak ile açılır. Ateş üzerinde 2-3 dakika tutulur ve şeker verme işlemine başlanır. Kepçeyle üzerine sıcak olarak yavaşça yedirilir. Yerinden oynatılmayarak soğuyuncaya kadar bekletilir ve servise sunulur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.