Hünkar Beğendi

22.06.2014
4.834
Hünkar Beğendi

Hünkar Beğendi
Ramazan da sofralarımızı daha bir özenli hazırlarız. Bu yüzden de en güzel tarifleri yapmak isteriz. Önce gözümüz doymalı dimi? İşte sizlere iftar saatinde ilk önce gözünüzü daha sonra da midenizi doyuracak harika bir Osmanlı yemeği…
MALZEMELERİ:
1 kg. kemer patlıcanı
1 çorba kaşığı un
1/2 çorba kaşığı yağ
1 su bardağı süt
1 çorba kaşığı kaşar peyniri rendesi
500 gr. kuşbaşı et
1 adet soğan
2-3 adet domates
2-3 adet sivribiber
1,5 çorba kaşığı yağ
Tuz, karabiber
hunkar begendi
YAPILIŞI:


Sponsorlu BağlantılarYukarıdaki malzemelerle tencere kebabını hazırlayınız. Patlıcanları yıkayıp iyice kuruladıktan sonra bir iki yerinden bıçak ucuyla delip, kızgın kömür ateşinde veya elektrik ızgarası veya fırın ızgarasında kabuklar yanıncaya kadar közleyiniz.

Ateşten alır almaz yukarıdan aşağıya doğru kabuklarını soyup, bol limonlu suda 10-15 dakika bekletiniz. (Beyaz olması için.

Küçük bir kaba yarım kaşık yağı, unu koyup, hafifçe kavurunuz. Üzerine sudan çıkarıp sıktığınız patlıcanları koyup, kaşıkla döverce-sine ezerek, bir iki karıştırınız. (Patlıcanların dağılması için.) Kaynamış sıcak sütü yavaş yavaş katınız.

Tuzu atıp, ateş üzerinde karıştıra karıştıra pişiriniz. (Süt az gelirse ilâve edebilirsiniz.) Patlıcanlar püre haline gelince, rendelenmiş kaşar peynirini koyup bir iki de bununla karıştırınız.

Servis tabağının ortasına tencere kebabını, kenarlarına da hazırladı ğınız patlıcan püresini koyup, sıcak servis yapınız.

Not: Bu patlıcan püresi tavuk, piliç kızartmaları ile de verilebilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.