Ispanak Yemeği Tarifi

27.10.2014
10.020
Ispanak Yemeği Tarifi

Ispanak Yemeği Tarifi
Çocukluğumdan beri en sevdiğim yemeklerden biri ıspanaktır. Büyüyünce de yapmayı ilk öğrendiğim yemeklerin arasında o oldu :). Ben yaparken ıspanağı haşlayanlardanım. Çünkü yeşil suyunu sevmiyorum. Daha bir acı oluyor sanki… Ama dilerseniz sizler direk haşlamadan da yapabilirsiniz.
MALZEMELERİ:
1 kg. ıspanak
1 tane soğan
2 çorba kaşığı pirinç
Sıvıyağ
1 çorba kaşığı salça
Tuz
ispanak yemegi
YAPILIŞI:

Öncelikle ıspanaklarımızı köklerinden ayıklıyoruz. Ardından ince ince doğruyoruz. Büyük bir kaba koyuyoruz ve sirkeli suda beklemeye bırakıyoruz. Ben her ıspanak yaptığımda mutlaka bunu yapıyorum. İçim öyle rahat ediyor. Sirke ıspanaktaki tüm mikropları öldürüyor.


Sponsorlu BağlantılarYaklaşık yirmi dakika kadar bu şekilde bekletiyoruz. Süre geçtikten sonra akan suyun altında yıkıyoruz ve bir tencereye koyup, tencerenin altını açıyoruz. Arada bir karıştırarak ıspanakların sönmesini bekliyoruz. Bu şekilde kendi suyunu da salıyor ve haşlanmış oluyor.

İyice haşlandıktan sonra suyunu süzüp, kenara alıyoruz. Süzdüğüm suyu ben atıyorum. Yoksa ot kokusu oluyor ve yeşil renkli sulu bir yemek oluyor. Soğanımızı yemeklik doğruyoruz. Tencerenin içine sıvıyağı koyuyoruz ve soğanlarımızı atıp kavuruyoruz.

Ardından salçamızı ilave edip, kavurmaya devam ediyoruz. Salça da kavrulduktan sonra içine haşladığımız ıspanaklarımızı koyuyoruz.

Bu şekilde biraz kavurduktan sonra üzerine sıcak su ilave ediyoruz. Su kaynadıktan sonra tuzunu ve yıkadığımız pirinçlerimizi katıp, kısık ateşte pirinçlerimiz iyice yumuşayana kadar pişiriyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.