Peynirli Ve Ispanaklı Gözleme Tarifi

05.12.2014
6.216
Peynirli Ve Ispanaklı Gözleme Tarifi

Peynirli Ve Ispanaklı Gözleme Tarifi
Gözleme bizim ailede pazar kahvaltılarının vazgeçilmezlerinden biridir. Aslında elde açılanı daha güzel olur fakat vakit pek yoksa hazır yufkadan da fena olmaz. İçine o gün buzdolabında ne varsa koyabilirim. Bu aralar ıspanağın bol olduğu zamanlar. Ve bizim de yeni favorimiz ıspanaklı peynirli gözleme. İçi pişirmiyorum. Tuzla ıspanağı ovunca o ot kokusu gidiyor ve pişmiş gibi oluyor. Böylece besleyiciliği azalmıyor. Peynirle de gerçekten çok yakışıyor. Dilerseniz beyaz peynir yerine lor peyniri veya kaşar de kullanabilirsiniz.
MALZEMELERİ:
4 yufka
500 gr. ıspanak
Beyaz peynir
Tuz (peynir tuzsuz ise)
Karabiber
Pul biber
ÜZERİNE SÜRMEK İÇİN:
Margarin
peynirli ispanakli gozleme
YAPILIŞI:


Sponsorlu BağlantılarÖncelikle ıspanaklarımızın köklerini alıyoruz ve incecik kıyıyoruz. Ardından akan suyun altında yıkıyoruz ve daha iyi temizlenmeleri için sirkeli su konmuş leğende bekletiyoruz. Bekleme işlemi bittikten sonra iyice süzdürüyoruz. Ardından tuz ile yeşil suyu şıkana kadar ovuyoruz.

Bu şekilde çiğ kokusu da gidiyor ve pişmiş gibi oluyor. Suyunu iyice sıkıyoruz. Peynirimizi bir kapta ufalıyoruz. Ardından ıspanağımızı ilave ediyoruz.

Dediğim gibi peynir tuzsuz ise çok az tuz katabiliriz. Peynir tuzluysa hiç gerek yok. Karabiberini ve pul biberini ekleyerek hepsini harmanlıyoruz.

Yufkalarımızı tezgaha serip, ikiye bölüyoruz. Ardından ortalarına harcımızdan koyuyoruz ve her taraflarını içeri doğru katlayarak kare şeklini veriyoruz.

Teflon tavamızı varsa sacımızı ısıtıyoruz ve yağlıyoruz. Hazırladığımız gözlemelerimizi arkalı önlü güzelce pişiriyoruz. Piştikten sonra üzerlerine margarin sürüyoruz. Sıcak olarak servise sunuyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.