Zeytinyağlı Barbunya

05.08.2014
9.861
Zeytinyağlı Barbunya

Zeytinyağlı Barbunya
Zeytinyağlıların en güzellerinden biri de barbunyadır. Ben yemeğe misafirim olduğunda mutlaka masamda bulunduruyorum. Yazın bol alıp, difrize atıyorum. Kışın da canımız istediğinde yapıyorum.
MALZEMELERİ:
Yarım kg. taze barbunya
2 tane havuç
1 tane patates
1 tane kuru soğan
1 yemek kaşığı salça
3 diş sarımsak
Zeytinyağı
1 tane şeker
Tuz
zeytinyagli barbunya
YAPILIŞI:

Barbunyalarımızı bir gece önceden ayıklıyoruz ve suya koyuyoruz. Biraz da tuz atıyoruz. Ertesi gün şişmiş olacaklar. Şişen barbunyalarımızı tencereye alıyoruz ve üzerlerini geçecek kadar su koyup, haşlanmaları için bırakıyoruz. Bu arada soğanımızı yemeklik doğruyoruz.


Sponsorlu BağlantılarPatates ve havuçlarımızı soyup, küp küp doğruyoruz. Barbunyalarımızın haşlanma işlemi bitince süzüp, bir kenara ayırıyoruz. Haşlarken çok yumuşamamasına dikkat edelim. Çünkü yemekle de pişecekler.

Tenceremizin içerisine zeytinyağımızı koyuyoruz. Ardından yemeklik doğradığımız soğanı atıp, kavurmaya başlıyoruz. Çok geçmeden havuçları da ilave ediyoruz. Sarımsaklarımızı ya incecik doğruyoruz ya da bütün olarak tenceremize atıyoruz.

Daha sonra patatesi de ilave ederek kavurma işlemine devam ediyoruz. Salçamızı ekliyoruz. Salçamız da kavrulduktan sonra barbunyaları ekliyoruz.

Üzerlerini geçecek kadar sıcak su ilave edip, tuzunu ve şekerini atıyoruz. Barbunyalarımız yumuşayana kadar orta hararetli ocakta pişmeye bırakıyoruz. Barbunya çok sulu olmaz. Ama arada kontrol edin barbunya yumuşamadıysa sıcak su ilavesi yapın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.