Aşure Tarifi

13.10.2016
4.986
Aşure Tarifi

Aşure Tarifi

Mübarek Muharrem aynda olduğumuz şu günlerde, lezzetli bir aşure yapmadan geçmek olmazdı… Bu aşureyi hemen hemen her sene yaparım. Tadan herkes de çok sever. Sizlerin de seveceğinizi umarak paylaşmak istedim. Yapılışı da kolay. Zordur ben kalkışmayayım demeyin. Aşurenizi yapın ve evinizin bereketi artsın. Buyurun tarifimize…

MALZEMELERİ:
2 bardak dövme buğday
Yarım bardak nohut
Yarım bardak kuru fasulye
5 tane kuru kayısı
3 tane kuru incir
50 gr. kuş üzümü
50 gr. İzmir üzümü
Yarım ayva
1 tane elma
Yarım portakal veya mandalina kabuğu
7 tane karanfil
1 tane çubuk tarçın
1 çay kaşığı tuz
Toz şeker (miktar vermedim. Sizler tadarak kendi zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Kimisi çok şekerli sever, kimisi daha az şekerli…)
SÜSLEMEK İÇİN:
Nar taneleri
Kırılmış ceviz
Kırılmış fındık
Tarçın
Zevkinize göre arttırabilirsiniz.
asure-tarifi
YAPILIŞI:
Öncelikle akşamdan ayrı ayrı kuru fasulye, nohut ve dövmemizi suya koyuyoruz. Üzerlerini geçecek kadar koymanız yeterli…


Sponsorlu BağlantılarErtesi ün hepsini birden süzüyoruz ve büyük bir tencereye birlikte koyuyoruz. Bir bütün haldeki elmamızın kabuklarını soyuyoruz. Üzerine karanfil batırıyoruz ve düdüklüye onu da atıyoruz.

Üzerlerini bir karış çıkana kadar su ilave ediyoruz. Ocağımızı yakıyoruz. Kaynamaya başlayıp, köpükler oluşana kadar bekliyoruz. Köpükler çıkınca bir kevgir ile alıyoruz.

Tenceremizin kapağını kapatıyoruz. Ocağı en kısık dereceye getiriyoruz. Bu şekilde yaklaşık bir buçuk saat kadar pişiriyoruz.

Bu arada üzümlerimizi cezveye alıyoruz. Üzerlerine sıcak su ekliyoruz ve beş dakika kaynatıyoruz. Ara sıra tenceremizin kapağını açıp, aşuremizi karıştırıyoruz. Altının tutmamasına dikkat edin.

Üzümlerimizi ve çok küçük doğranmış portakal kabuklarımızı da tencereye ilave ediyoruz. Beş dakika kadar daha kısık ateşte pişiriyoruz.

Bu arada ayvamızı soyup, küçük küçük doğruyoruz. Kuru kayısı ve kuru incirlerimizi de küçük küçük doğruyoruz. Bunları da tencereye atıyoruz. Çubuk tarçını da ilave ediyoruz.

Şekeri birden bire koymuyoruz. Azar azar ekleyip, tadına bakıyoruz ki damağımıza uysun. Bş dakika daha şekeri ile birlikte kaynatıp, altını kapatıyoruz.

Ardından kaselere paylaştırıyoruz. Oda sıcaklığında ılındıktan sonra buzdolabına kaldırıyoruz ve soğumalarını bekliyoruz.

Servis yaparken üzerlerine nar taneleri, kırılmış ceviz ve fındık, tarçın ve istiyorsak başka malzemeler de katıp, servise sunuyoruz.

Aşuremiz hazır. Afiyet olsun…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.