Hamsi Kuşu Tarifi

13.10.2016
3.733
Hamsi Kuşu Tarifi

Hamsi Kuşu Tarifi

Balık mevsimi ile balık tariflerini çoğaltıyorum. Bu gün de sizlere Karadeniz’in lezzetli hamsisinin, çok lezzetli bir tarifini vermek istiyorum. Öncelikle görüntüsü çok güzel oluyor. İçindeki malzeme çok güzel tat katıyor. Mısır unu da cabası… Yapılışı oldukça kolay olan bu lezzeti Hamsi Kuşunu bir an önce denemelisiniz.

MALZEMELERİ:
1 kg. hamsi
Yarım demet taze soğan
Yarım demet maydanoz
1 tane yumurta
4 bardak mısır unu
Tuz
Bir fiske karabiber
KIZARTMAK İÇİN:
Sıvı yağ
hamsikusu
YAPILIŞI:
Balıkçıdan temizlenmiş olan hamsilerimizin kılçıklarını komple temizliyoruz. Süzegece alıyoruz ve birkaç su yıkıyoruz. Daha sonra bir kaba alıyoruz. İçine su dolduruyoruz ki kanları iyice temizlensin. Bu şekilde biraz bekletiyoruz.

Kılçık temizlemesi biraz sizleri yoracak ama yerken, yorgunluğunuzu unutacaksınız.


Sponsorlu BağlantılarHamsiler suda beklerken, maydanozu iyice yıkıyoruz. Taze soğanları ayıklıyoruz. Bunları da bir süre sirkeli suda bekletiyoruz ki iyice temizlensinler.

Daha sonra maydanozu ince ince kıyıyoruz. Taze soğanları da küçük küçük doğruyoruz. Bir kaba alıyoruz. Üzerlerine bir tane yumurtamızı kırıyoruz. Tuz ve karabiberi de katıp, bir güzel harmanlıyoruz.

Hamsilerimizin suyunu süzüyoruz. Birkaç su daha yıkadıktan sonra içini iyice açıyoruz. Bir kenarları yapışık kalacak şekilde açalım.

Ardından bir hamsiyi alıyoruz. İç kısmına hazırladımız malzemeden koyuyoruz. Başka bir hamsiyi üzerine kapatıyoruz. Onun da iç kısmı yeşilliklere bakacak şekilde kapatıyoruz.

Tüm hamsilerimizi bu şekilde, ikili olarak, içine harç koyarak, hazırlıyoruz.

Mısır ununu bir tepsiye veya gazete kağıdının üzerine koyup, hazırladığımız hamsi kuşlarını mısır ununa buluyoruz.

Tavada sıvı yağı kızdırıyoruz. Hamsi kuşlarımızı arkalı önlü bir güzel kızartıyoruz. Kızaranları havlu kağıt üzerine çıkarıyoruz ki fazla yağları gitsin.

Hepsi kızarınca sıcak sıcak servise sunuyoruz.

Hamsi Kuşu hazır. Afiyet olsun…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.