Kabak Tatlısı Tarifi

24.02.2014
3.513
Kabak Tatlısı Tarifi

Kabak Tatlısı Tarifi
Küöüklüğümün vazgeçilmez tatlılarındandır. Özellikle daha eskiler kireç suyu ile yaparlar ki tadına doyum olmaz. Özellikle de yılbaşı gecelerinin vazgeçilmez tatlısı olan kabak tatlısı oldukça hafif bir tatlıdır ve de besleyicidir.
MALZEMELERİ:
2 kg. dilimlenmiş bal kabağı
2,5 bardak şeker
ÜZERİNE:
Çekilmiş fıstık, ceviz
İstenirse kaymak
kabak tatlisi

YAPILIŞI:


Sponsorlu BağlantılarKabağımız bütün halde ise önce dilimliyoruz. Bu biraz zordur bu yüzden de ben alırken kesilmişini tercih edin derim. Dilim halindeki kabaklarımızın kabuğunu ve yeşil kısımlarını kesiyoruz. Dilersek dilimleri kendi isteğimize göre inceltebiliriz.

Baya geniş bir tencereye dilimleri diziyoruz. Üzerine 2,5 bardak şekerimizi serpiyoruz. Kabakların üstüste gelmemesine dikkat etmeliyiz ki şekeri hepsi eşit oranda alsın. Bu şekilde yaklaşık bir saat kadar bekletiyoruz. Daha sonra baktığımızda kabaklarımız suyunu bırakmış olacakır.

Bu şekilde kısık ateşte 15-20 dakika kadar pişiriyoruz. Tenceremizin kapağını açıyoruz ve bu şekilde de 25 dakika kadar pişriyoruz.

Ocaktan aldığımız tatlımızı kapağı kapalı olarak soğumaya bırakıyoruz. Soğuduktan sonra üzerine dövülmüş fıstık ceviz ya da kaymak koyarak servis ediyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.