Kabak Tatlısı Yapılışı

12.11.2014
5.936
Kabak Tatlısı Yapılışı

Kabak Tatlısı Yapılışı
Küçüklüğümden beri en sevdiğim tatlıların başında kaba tatlısı gelir. Oldukça hafif olan bu tatlıyı yapmak da oldukça kolay. Dilimlerken biraz zorluğu var o kadar. Ama artık dilimli de satılıyor. Ben kabak tezgahlarda görünmeye başladığından bitene kadar sık sık alıp, yapıyorum. Ağır yenmiş bir akşam yemeğinden sonra çok iyi geliyor ve mideyi de rahatlatıyor. Bal kabağının vücut için faydaları oldukça fazla, hal böyle olunca çocuklarıma da yedirmeye özen gösteriyorum. Özellikle yılbaşı akşamlarında tatlı olarak masamdan eksik etmem.
MALZEMELERİ:
2 kg. bal kabağı
1,5-2 su bardağı şeker (kabağınız kendisi tatlıysa 1,5 kafi)
Dövülmüş ceviz
kabak tatlisi
YAPILIŞI:


Sponsorlu BağlantılarÖncelikle kabağımızı incecik dilimliyoruz. Ardından kabuklarını soyuyoruz. içindeki çekirdeklerini çıkarıyoruz. Ardından yıkıyoruz. İstediğimiz büyüklükte dilimliyoruz. Büyük bir tencereye koyduğumuz kabaklarımızın üzerine şekerimizi aralarına da gelecek şekilde serpiyoruz.

Kapağını kapatıp, bir gece bu şekilde bekletiyoruz. Zamanınız az ise 4-5 saat de bekletilebilir. Ama bir gece önceden daha iyi oluyor.

Ertesi gün tenceremize direk alıp, orta ateşte pişiriyoruz. kabaklarımızın kendi bıraktığı su yetiyor. Kabaklarımız iyice yumuşayana kadar pişiriyoruz. pişirme işlemi bittikten sonra soğumasını bekliyoruz.

Soğuduktan sonra tabaklara alıyoruz ve üzerlerine dövülmüş ceviz serperek servise sunuyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.