Karışık Turşu Tarifi

08.10.2016
10.939
Karışık Turşu Tarifi

Karışık Turşu Tarifi

Turşu zamanı dedik, lezzetli bir lahana turşusu verdik. Peki kış karışık turşusuz olur mu? Tabi ki olmaz. Şöyle ev yapımı lezzetli bir karışık turşu yapmaya ne dersiniz? Dışarıdan hazır turşuların için de yok da dense koruyucu maddeler oluyor. Evde yaptıklarınız ise tamamen doğal ve bence çok daha lezzetli oluyor. Mutlaka denemelisiniz.

MALZEMELERİ:
1 tane orta boy turşuluk lahana
Yarım kg. yeşil domates
3-4 tane havuç
8-9 tane yeşil biber
4-5 tane kırmızı biber
Yarım kg. turşuluk salatalık
2 baş sarımsak
1 demet maydanoz
3 lt. su
9-10 tane nohut
1 bardak turşu tuzu
1,5 bardak üzüm sirkesi
1 silme çorba kaşığı şeker
karisik-tursu
YAPILIŞI:
Lahanamızı yapraklarına ayırıyoruz ve iyice yıkıyoruz. Ardından istediğimiz boyutta doğruyoruz. Domateslerimizi de yıkadıktan sonra ister bütün, isterseniz de ikiye bölüyoruz.


Sponsorlu BağlantılarHavuçlarımızı yıkıyoruz ve traşlıyoruz. İstediğimiz boyutta doğruyoruz. Yeşil biberlerimizi yıkıyoruz ve ister ikiye keserek, istersek de bütün olarak kullanıyoruz.

Kırmızı biberlerimizi yıkıyoruz ve istediğimiz gibi doğruyoruz. Salatalıklarımızı yıkıyoruz ve ister doğruyoruz, istersek de bütün olarak kullanıyoruz.

İki baş sarımsağımızı dişlerine ayırıp, soyuyoruz.

Maydanozumuzu da sapları ile birlikte bir güzel yıkıyoruz.

Malzemelerimiz hazır olduktan sonra. Üç litre suyumuzu tencereye alıyoruz ve kaynatıyoruz. Altını kapattıktan sonra içine sirke, turşu tuzu ve şekeri katıyoruz. Tuzu iyice eriyene kadar karıştırıyoruz ve bu suyun soğumasını bekliyoruz.

Kavanozun altına 3-4 tane nohut atıyoruz. Hazırladığımız malzemeleri aralarına maydanoz ve sarımsak atarak üst üste diziyoruz.

Hazırladığımız ve soğuttuğumuz suyu da içine döküyoruz ve kapağını sıkıca kapatıyoruz. Güneş almayan bir yerde 20-25 gün bekletiyoruz.

Daha sonra istediğimiz zaman tüketebilirsiniz.

Karışık Turşumuz hazır. Afiyet olsun…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. mercan dedi ki:

  acaba bu kaç litrelik kavanız için tarif

 2. mercan dedi ki:

  merhaba acaba bu verdiginiz tarif kaç litrelik kavanoz içindir

  1. admin dedi ki:

   Litre olarak düşünmedik. Bir tane beş litrelik kavanoza da olur. İki tane iki buçuk litrelik kavanoza da ya da küçük kavanozlara da bölerek yapabilirsiniz.