Mamzana Tarifi

12.09.2015
4.736
Mamzana Tarifi

Mamzana Tarifi
Bir Edirneli olarak sizlere bu lezzetli salatanın tarifini vermeden geçmek istemedim. Bizim evde çok sık yapılır. Aslında sizlerin de bildiği közlenmiş patlıcan salatası ama bizim orada mamzana deniyor. Çok güzel oluyor. Özellikle et yemeklerinin yanında harika gidiyor. Tam misafir masalarına uygun bir salata da diyebiliriz. Bizim evde bir öğünde sadece bu lezzetli salata ile doyulabiliyor. Umarım sizler de seversiniz.
MALZEMELERİ:
3-4 tane patlıcan
3 tane sivri biber
2-3 tane olgun domates
2 diş sarımsak
Limon suyu
Zeytinyağı
Tuz
Maydanoz
mamzana
YAPILIŞI:
Öncelikle patlıcanlarımıza bıçak yardımı ile birkaç delik açıyoruz. Ardından ocağın üzerinde güzelce közlüyoruz. Aslında mangalda yapmak çok daha güzel olur.


Sponsorlu BağlantılarKözlediğimiz patlıcanlarımızı bir poşete koyup, ağzını bağlıyoruz. Bu şekilde çok rahat soyacaksınız.

Ardından biberlerimizi de bir güzel közlüyoruz. Onları da poşete koyuyoruz. Gelelim domateslerimize, onlarıda iyice közledikten sonra poşete koyuyoruz.

Yeterince soğuduktan sonra patlıcanlarımızı soyuyoruz ve kesme tahtası üzerinde bir güzel bıçak yardımıyla küçük küçük doğruyoruz.

Domates ve biberlerimizi de soyup, doğruyoruz. Maydanozumuzu yıkıyoruz ve kıyıyoruz. Büyük bir tabakta hepsini bir güzel harmanlıyoruz.

Tuzunu serpiyoruz. Zeytinyağı ve limonun miktarını vermedim. Zevkimize göre ekliyoruz. Sarımsaklarımızı soyup, ince ince kıyıyoruz ve ilave ediyoruz. Tekrardan harmanlıyoruz.

Daha sonra bir servis tabağına alıp, düzlüyoruz ve servise sunuyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.