Sade Omlet Tarifi

02.11.2014
7.299
Sade Omlet Tarifi

Sade Omlet Tarifi
Omlet deyip, geçmeyin. Çok pişirilip, kurutulduğu taktirde gerçekten tadını alamazsınız. Evde yemek olmadığında çabucak yapılabilecek, insanı gerçekten doyuran bir tariftir omlet… Ailece yenen pazar kahvaltılarının da en önemli konuğudur. Bizim evde çocukların en sevdiği şey de yumurtadır. Ayrıca içeriğini kendinize göre de değiştirmeniz mümkün. Örneğin peynir ya da yeşillikler koyarak değişik tatlarda da yapılabilir.
MALZEMELERİ:
2 veya 3 yumurta
1 tatlı kaşığı tereyağı
Tuz, karabiber
sade omlet
YAPILIŞI:

Kalın tabanlı geniş bir tava, tahta spatula, çatal ve büyük bir çanağa ihtiyacınız olacak. Hepsi elinizin altında olsun.

Hızlı çalışacaksınız.


Sponsorlu BağlantılarTavayı ateşe oturtun, bir yandan kısık ateşte ısınadursun.

Büyük bir çanağa yumurtaları kırın. Üzerine tuz ve karabiber serpiştirin. Çatalla çırpın, akının şansına iyice karışmış olması lazım, üstünde kocaman köpükler görünecek.

Tavanın ısınıp ısınmadığını anlamak için üstüne bir damla su dökün. Su havaya sıçrıyorsa ısınmıştır. Şimdi ateşin altını iyice açın. Tereyağını tavaya koyun, tavayı sağa sola eğerek mümkün olduğunca tava tabanının yağlanmasını sağlayın. Eriyip büyük köpükler çıkarmaya başlayınca çırpılmış yumurtayı birden tavanın ortasına dökün. Yumurta hemen tavanın dibinde tutunmaya başlayacak. Çatalla (veya spatulayla), tutunmuş olan parçalan yerinden oynatın.

Tavayı sağa sola eğerek sıvı kıvamda kalmış yumurtanın tavanın kenarlanna akmasını sağlayın.

Hemen ateşten alın. Spatulayla ikiye katlayarak veya rulo şekli vererek servis yapın. (Bütün bu yazdıklanm 2-3 dakikanın içinde olup bitecek). Yanında yeşil salatayla akşam yemeği için veya kahvaltı için hazırlayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.