Şehriyeli Kuskus Pilavı Tarifi

14.10.2015
10.129
Şehriyeli Kuskus Pilavı Tarifi

Şehriyeli Kuskus Pilavı Tarifi
Kuskus gerçekten çok lezzetli bir tat… Özellikle de evde yapılanının tadına doyum olmaz. Ama günümüzde evde yapmalar fazlasıyla azaldı. Çünkü artık herşeyin hazırı var. Oysa ki hiçbiri evde yapılan kadar sağlıklı ve lezzetli olmuyor. Tabi ki bende hazır kullanıyorum. Ama mümkün olduğunca da evde yapılmışı tercih ediyorum. Neyse çok uzattım. Kuskusu bir de şehriye ile deneyin. Bayılacaksınız. Şehriyenin kavrulmuş tadı ile çok yakışıyor. Üstelik yapılışı çok pratik. Yanına bol köpüklü bir ayran da yaparsanız, sizleri tek başına bile doyurabilir.
MALZEMELERİ:
1,5 bardak kuskus
Yarım bardak tel şehriye
3-3,5 bardak su
Sıvı yağ
Tuz
sehriyeli kuskus
YAPILIŞI:
Sıvı yağımızı tenceremize alıyoruz. Isındktan sonra şehrilerimizi atıyoruz ve sürekli karıştırarak kavurmaya başlıyoruz.


Sponsorlu BağlantılarŞehriyenin kavrulma süresini sizlere bırakıyorum. Kimileri çok kavrulmuş sever, kimileri az. O yüzden siz nasıl isterseniz o derecede kavurun.

Şehriyeler istediğimiz gibi kavrulduktan sonra kuskusları ilave ediyoruz. Hepsini birlikte kavurmaya devam ediyoruz.

Bu arada suyumuzu kaynatıyoruz. Birkaç dakika sonra kaynamış suyu üzerine ekliyoruz. Tuzunu ayarlıyoruz. Ocağımızı kısıyoruz ve tenceremizin kapağını kapatıyoruz.

Suyunu güzelce çekene kadar pişiriyoruz. Çektikten sonra altını kapatıyoruz ve bir kez karıştırıp, tencere ile kapak arasına havlu kağıt serip, bir süre dinlendiriyoruz.

Daha sonra servise sunabiliriz.

Afiyet olsun…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.