Yalancı Su Böreği Tarifi

14.11.2015
38.788
Yalancı Su Böreği Tarifi

Yalancı Su Böreği Tarifi
Özellikle hafta sonu kahvaltıları için daha bir özenli hazırlanırız. Elimizden geldiğince tatlar katmaya çalışırız. Hatta üşenmeyip, dışarıdan böreğimizi alır geliriz. Su böreği de bunların başında gelir. Fakat su böreğini evimizde de kolaylık yapıp, ailemize ve misafirlerimize sunabiliriz. Emin olun ki çok lezzetli oluyor ve gerçeğini aratmıyor. Ben evde sık sık yapıyorum. Tabi ki sadece kahvaltılar için değil. Çay saatleri için de çok güzel oluyor. Baştan söyleyeyim. Eğer yapmayı düşünürseniz mutlaka bir gece önceden hazırlayıp, buzdolabına koyun. Çok daha iyi oluyor.
MALZEMELERİ:
6 tane hazır yufka
2 tane yumurta (sosuna, birinin tamamı, diğerinin beyazı katılacak, ayrılan sarı üzerine sürülecek.)
1 bardak su
1 bardak süt
1 bardaktan iki parmak az sıvı yağ
İÇİNE:
Beyaz peynir
Maydanoz
yalanci su boregi
YAPILIŞI:
Öncelikle sosumuzu hazırlayalım. Bir kaba bir yumurtanın tamamını, diğerinin sadece beyazını alıyoruz. Su, süt ve sıvı yağı da ekleyerek güzelce çırpıyoruz.


Sponsorlu Bağlantılarİç malzemesi için de maydanozumuzu iyice yıkadıktan sonra incecik kıyıyoruz. Beyaz peynirimizi çatalla ufalıyoruz ve ikisini bir güzel harmanlıyoruz.

Derin bir tepsiyi güzelce yağlıyoruz. Yufkamızdan ilkini tepsiye karışık olarak yayıyoruz. Üzerine sosumuzdan sürüyoruz.

İkinci yufkayı da aynı şekilde yayıp, sosluyoruz ve harcımızın yarısını serpeliyoruz. Daha sonra üçüncü yufkayı serip, sosluyoruz.

Dördüncü yufkamızı da serip, sosladıktan sonra kalan harcı üzerine serpeliyoruz. Beşinci yufkaymızı serip, kalan tüm sosu üzerine sürüyoruz.

Altıncı yufkayı düzgün bir şekilde yayıyoruz ve kenarlarını altına doğru toplatıyoruz. Hazırladığımız böreği streç film ile kapatıp, buzdolabında bir gece bekletiyoruz.

Ertesi gün yumurta sarısını üzerine sürüyoruz. Fırınımızı 200 derecede ısıtıyoruz ve böreğimizin üzeri güzelce kızarana kadar kontrollü olarak pişiriyoruz.

Yalancı Su Böreği hazır. İlk sıcaklığı çıkınca dilimleyerek servise sunuyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. saadet dedi ki:

    niye bi gece bekllio

    1. admin dedi ki:

      sosunu daha iyi çekiyor ve çok daha lezzetli oluyor. Afiyet olsun… 🙂