Yaz Türlüsü Tarifi

28.05.2015
5.960
Yaz Türlüsü Tarifi

Yaz Türlüsü Tarifi
Yaz geldi… Yaz sebzeleri ile hazırlanmış lezzetli ve hafif bir türlü yapalım diyorum. Gerçekten çok güzel oluyor. Mideyi hiç yormuyor. Yanına pirinç pilavı ile güzel bir ikili oluşturuyor diyebilirim. Ayrıca ben bir de bu yemeğin yanına mutlaka cacık yapıyorum. Çok güzel gidiyor. Sizlerde pazardan aldığınız tazecik sebzelerle bu yemeği mutlaka yapın. Afiyet olsun.
MALZEMELERİ:
2 patlıcan
2 kabak
2 havuç
2 patates
10-15 tane taze fasulye
2 yeşil biber
2 domates
1 büyük boy soğan
1 çorba kaşığı salça
Tuz
Sıvı yağ
yaz turlusu
YAPILIŞI:

Öncelikle tabi ki malzemelerimizi hazırlayalım. Patlıcanlarımızı alaca soyuyoruz. Daha sonra küp küp doğrayarak tuzlu suya koyuyoruz ki acı suyu çıksın. Kabağı da alaca soyduktan sonra küp küp doğruyoruz. Onalrı da suya koyun. Ben genellikle her sebzeyi yapmadan önce yani hazırlama aşamasında suya koyuyorum.


Sponsorlu BağlantılarAynı şekilde patatesi de soyup, doğradıktan sonra suya koyuyoruz. Biberlerin tohumlarını alıyoruz ve doğruyoruz. Biberleri suya koymaya gerek yok. Havuçları da soyup, küp küp doğruyoruz. Domatesin kabuklarını soyuyoruz onları da doğruyoruz.

Taze fasulyelerin uç kısımlarını alıyoruz ve ikiye kesiyoruz. Soğanımızı yemeklik doğruyoruz. Tenceremize sıvı yağımızı alıyoruz ve soğanlarımızı atıp, kavurmaya başlıyoruz. Biraz renkleri döndükten sonra salçayı katıp, kokusu çıkana kadar kavuruyoruz.

Daha sonra havuçları ekliyoruz. Ardından patatesleri ilave ediyoruz. Taze fasulyeleri katıyoruz. Biberleri ekliyoruz. Bunları birer dakika ara ile yapın. Kabakları ve patlıcanları da ilave ediyoruz. Hepsini birden 3-4 dakika kavuruyoruz.

Daha sonra domatesleri ilave ediyoruz ve suyunu salıp, tekrar çekene kadar kavurmaya devam ediyoruz. Ardından sebzelerin üzerlerine geçecek kadar sıcak su ilave ediyoruz. Tuzunu katıyoruz.

Kaynayana kadar yüksek ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte sebzeler yumuşayana kadar pişiriyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.