Zeytinyağlı Pırasa Tarifi

05.03.2014
5.115
Zeytinyağlı Pırasa Tarifi

Zeytinyağlı Pırasa Tarifi
En sevdiğim zeytinyağlılardan biri de pırasadır. Genellikle de zeytinyağlısını yaparım. Çünkü pırasayı soğuk yemekten hoşlanıyorum. Kıymalı olduğunda ısıtılması gerekiyor. Ve böyle olunca da sanki tadı kaçıyormuş gibi oluyor. Yerken de üzerine limon sıkılıp, yanına da ayran alındımı harika oluyor.
MALZEMELERİ:
1 kg. pırasa
Yarım fincan pirinç
3 tane havuç
1 tane soğan
2-3 tane domates
1 tane küp şeker
Yeteri kadar tuz
Zeytinyağı
zeytinyagli pirasa
YAPILIŞI:


Sponsorlu BağlantılarÖncelikle pırasalarımızın yeşil kısımlarını atıyoruz. Ardından üst kabuk kısımlarını soyuyoruz. Verev şeklinde doğradığımız pırasalarımızı biraz suda bekletiyoruz. Küçük küçük doğradığımız soğanlarımızı zeytinyağımızda çok renk değiştirmeyecek şekilde kavuruyoruz.

Daha sonra içerisine istediğimiz boyutta doğradığımız havuçlarımızı ve kabuklarını soyup, doğradığımız domateslerimizi ilave ediyoruz. Pırasalarımızı da süzdükten sonra diğer malzemelerin yanına ekliyoruz fakat hiç karıştırmıyoruz.

Karıştırırsak dağılabilir. Bu şekilde tencereyi arada sallayarak 15 dakika kadar kavuruyoruz. Bu arada suyumuzu ısıtıyoruz.

Kaynamış suyumuzu pırasalarımızın biraz üzerini geçecek şekilde ekliyoruz. Yıkadığımız pirinçleri de ilave ettikten sonra şekerini ve tuzunu katıyoruz.

Yarım limon suyunu da ekliyoruz ve orta ateşte pişmeye bırakıyoruz. Arada sırada karıştırmamız gerekiyor. Mümkün olduğunca kaşık sokmadan tencereyi sallayarak karıştırmanızı öneriyorum.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.