Cevizli Un Helvası Tarifi

01.09.2015
13.297
Cevizli Un Helvası Tarifi

Cevizli Un Helvası Tarifi
Helvalar, Türk mutfağı için önemli tatlılardır. Özel günlerde evlerde kokutulur. Kokusu da başka olur. Bizim evde de çok sık yapılır. İlla önemli bir gün olmasında da gerek yok. Özellikle un helvası hafifliği bakımından daha çok tercih ediyorum. Bir de helvalar yazın da yenebiliyor. Kışın da… Yazın soğuk olarak kışın da sıcak olarak harika gidiyor. Yapılışları da oldukça pratik. Canınız ne zaman çekse hemen yapacağını bir tatlı. E hevadan bu kadar bahsetmişken, sizlere bizim evde en sık pişen helvanın tarifini vermeden geçmeyeyim değil mi? Bu klasik un helvası ama içine ceviz katıldığında tadı çok daha güzel oluyor. Buyrun tarife…
MALZEMELERİ:
2 bardak un
100 gr. margarin
1 çay bardağı sıvı yağ
1 bardak ceviz
2 bardak şeker
3 bardak su
cevizli un helvasi
YAPILIŞI:
Üç bardak suyumuzu öncelikle ısıtıyoruz. Daha sonra şekerimizle beraber karıştırıyoruz. Şeker eriyene kadar karıştırmaya devam ediyoruz.


Sponsorlu BağlantılarTenceremize margarinimizi ve sıvı yağımızı koyuyoruz. Margarin eridikten sonra unumuzu ekliyoruz ve sürekli karıştırarak kavuruyoruz. İstediğimiz renkte helva olana kadar karıştırarak kavurmaya devam ediyoruz.

Unumuz kavrulduktan sonra kırdığımız cevizlerimizi ilave ediyoruz ve üç dakika kadar daha kavurduktan sonra önceden hazırladığımız sıcak su ve şeker karışımını yavaş yavaş ekliyoruz.

Bu aşamada da sürekli karıştırmaya devam ediyoruz. Bu aşamada karıştırmayı ihmal etmeyin ki topaklanma yapmasın. Suyunu iyice çektikten sonra altını kapatıyoruz.

Daha sonra bir yemek kaşığı ile şekil vererek alıp, servis tabağına koyuyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.