Havuçlu Ispanak Yemeği Tarifi

10.10.2023
107
Havuçlu Ispanak Yemeği Tarifi

Havuçlu Ispanak Yemeği, yapılışı oldukça kolay ve çok da lezzetli bir yemek oluyor. Ayrıca oldukça da hafif bir lezzet. Aynı zamanda sağlıklı. Mutlaka denemelisiniz.

Havuçlu Ispanak Yemeği Tarifi İçin Malzemeler:

  • Yarım kg. ıspanak
  • 1 tane soğan
  • 1 tane havuç
  • 2-3 çorba kaşığı pirinç
  • 1 çorba kaşığı salça
  • Tuz
  • Sıvı yağ
havuclu ispanak yemegi

Havuçlu Ispanak Yemeği Tarifi Yapılışı:

Öncelikle ıspanaklarımızı köklerinden ayırıyoruz ve ardından çok kalın olmayacak şekilde doğruyoruz. Bir kaç su akan suyun altında yıkıyoruz. Sonrasında bir kaba alıp, su ve sirke ekliyoruz ve bu şekilde 15-20 dakika bekletiyoruz ki iyi temizlensinler. Sürenin sonunda bir kez daha akan suyun altında güzelce yıkayıp, süzülmeleri için kenara alıyoruz.

Sonrasında bir tencereye alıyoruz. Ispanakları ekleyip, kendi suyunda hafif yumuşatıyoruz. Hem bu şekilde yeşil suyu da gitmiş oluyor. Sonra süzüp, alıyoruz.


Sponsorlu BağlantılarArdından soğanımızı soyup, küçük küçük doğruyoruz. Havucumuzu da soyuyoruz ve rendeleyerek hazır ediyoruz. Pirinçlerimizi de süzgece alarak akan suyun altında yıkıyoruz.

Yemeğimizi yapacağımız tencereye sevdiğimiz miktarda sıvı yağımızı alıyoruz. Ardından soğanı ilave ediyoruz ve karıştırarak kavurmaya başlıyoruz. Biraz kavrulduktan sonra havucu da ilave ediyoruz. Karıştırarak kavurmaya devam ediyoruz.

Havucumuz da kavrulunca salçayı ilave ediyoruz ve kokusu çıkana kadar karıştırarak kavurmaya devam ediyoruz. Salça da kavrulunca ıspanağımızı ekliyoruz. Bir iki tur çevirince üzerini geçecek kadar sıcak su veriyoruz. Su kaynayınca pirinçlerimizi ilave ediyoruz. Tuzunu da sevdiğimiz miktarda ayarlıyoruz. Pirincimiz ve sebzelerimiz güzelce yumuşayana kadar kısık ateşte pişiriyoruz.

Hepsi pişince altını kapatıyoruz. Kapağı kapalı olarak bir süre dinlendirdikten sonra servis tabağına alarak servise sunuyoruz. Bu arada üzerine sarımsaklı yoğurt çok yakışıyor. Afiyet olsun.

Siteden ayrılmadan önceki yazıda verdiğim Kapalı Lavaş Pizza tarifine bakmalısınız. Yapılışı çok kolay ve çok da lezzetli oluyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.