Semizotu Yemeği Yapılışı

25.04.2015
3.746
Semizotu Yemeği Yapılışı

Semizotu Yemeği Yapılışı
Bu hafta pazarda tezgahlarda bol bol taze semizotu vardı. Gördüğüm gibi canım çekti ve hemen aldım. Semizotu vücut için gerçekten çok faydalı bir sebze… Bizim evde de çok sevilerek yeniyor. Artık tezgahlarda olduğuna göre bizim masada da bol bol olacak gibi duruyor 🙂 . Hele üzerine sarımsaklı yoğurt oldu mu tadına doyum olmuyor. Bence bu kadar tazeyken sizler de alıp, yapmalısınız.
MALZEMELERİ:
2 demet semizotu
1 tane soğan
2 tane orta boy domates
Yarım yemek kaşığı salça
Yarım çay bardağı pirinç
Sıvı yağ
Tuz
semizotu
YAPILIŞI:


Sponsorlu BağlantılarÖncelikle semiz otlarımızı güzelce ayıklıyoruz. Dikatlice ayıklayın. Çünkü aralarına küçük otlar karışış olabiliyor. Daha sonra doğruyoruz. Ben mümkün olduğunca sap kısımlarını da kullanıyorum. Tabi hepsini değil. Daha sonra yıkıyoruz ve bir leğende sirkeli suda bekletiyoruz. Bu şekilde çok güzel temizleniyor.

Bu arada soğanımızı yemeklik doğruyoruz. Domateslerimizin kabuklarını soyup, küçük küpler halinde doğruyoruz. Semizotlarımızı tekrardan yıkayıp, süzüyoruz. Tenceremize sıvı yağımızı alıyoruz. Ardından soğanlarımızı atıp, kavurmaya başlıyoruz.

Daha sonra salçayı ekliyoruz. Salça da kavrulduktan sonra semiz otlarımızı yavaş yavaş ekliyoruz. Birkaç dakika sonra domateslerini ilave ediyoruz. Semiz otlarımız hemen sönecektir. Arada karıştıralım ki alttaki soğanlar yanmasın.

Semizotu kendinden su bırakıyor. Bu suyla pişirebiliriz. Tuzunu atmayı unutmuyoruz. İyice sönüp, suyunu bıraktıktan sonra yıkadığımız pirinçlerimizi ilave ediyoruz.

Suyu azalmış ve daha pişmemişse biraz sıcak su ekleyerek yumuşayana kadar güzelce pişiriyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.