Tavuklu Pilav Tarifi

13.02.2014
5.011
Tavuklu Pilav Tarifi

Tavuklu Pilav Tarifi

İtiraf ediyorum küçükken annemle mevlitlere sırf bu enfes lezzeti yemek için giderdim. Çocuk aklı işte. 🙂 Hatta ev de anneciğime de sık sık yaptırırdım. Bir de yanında ayran oldumu deymeyin keyfime. Şimdi de hala kendime özel yapar ve yerim.

MALZEMELERİ:
2 bardak pirinç
2 kaşık tereyağı
3 bardak tavuk suyu
1 kaşık sıvıyağ
1 bardak didiklenmiş tavuk eti
Yeteri kadar tuz
tavuklu pilav
YAPILIŞI:

Öncelikle tavuk suyumuzu hazırlayalım ki kolaylık olsun. Bu arada bizlere lazım olan tavuk eti de ortaya çıkmış olacaktır. Geniş bir tencereye su koyuyoruz ve tavuğumuzun neresini kullanmak istersek orasını suyun içerisine atıyoruz.


Sponsorlu BağlantılarButta olur beyaz et de ama buttan olursa emin olun çok daha lezzetli olacak. Bu arada pirincimizi yıkadıktan sonra ılık ve tuz atılmış su içerisinde yarım saate yakın bekletiyoruz. Tenceremize tereyağı ve sıvıyağı koyuyoruz. Biraz kızdıktan sonra suyu süzülmüş pirinçleri ilave ediyoruz. Kavurmaya başlıyoruz.

Pirincimizin kavrulduğunu görüntüsünden çok rahat anlarsınız. Rengi şeffaflaşır. Tavuğumuz da haşlandıysa suyundan 3 su bardağı alıp, kavrulan pirincimizin üzerine döküyoruz.

Tuzunu da ekledikten sonra altını kısarak pişmeye bırakıyoruz. Bu arada pilav suyunu çekmeden tavuk etlerimizi didikleyip içine atıyoruz.

Böyle yapıyoruz çünkü tavuk etlerinin biraz da pilavla pişmesini sağlıyoruz. Suyunu çektikten sonra üzerine temiz bir havlu veya havlu kağıt örtüp, kapağını kapatıyoruz ve dinlenmeye bırakıyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.