Trakya Tarhanası Tarifi

18.09.2015
8.088
Trakya Tarhanası Tarifi

Trakya Tarhanası Tarifi
Bu ay tarhana hazırlama ayı… Pazarda hanımlar bol bol kırmızı biber alıyorlar. Kış için tarhana çok önemli bir besin. Bunu yabancı profösörler bile söyledirler. Durum böyle olunca ben de ailem için her sene yapmaya çalışıyorum. Biz Trakyalı olduğumuz için sizlere verdiğim tarhana adından da anlayacağınız gibi Trakyaya özel tarhana tarifi… Çok lezzetli oluyor. Bence mevsim geçmeden biran önce malzemeleri alıp, yapmalısınız. Hepinize kolay gelsin…
MALZEMELERİ:
6 kg salçalık kırmızı biber
3 kg domates
2-3 baş iri soğan
1 demet maydanoz
1 demet taze nane
1 kg koyu ev yoğurdu veya mandıra yoğurdu
1 çorba kaşığı kekik
1 çorba kaşığı karabiber
Bir avuç dövülmüş kaya tuzu
Aldığı kadar un (yaklaşık 6-7 kg)
trakya tarhanasi
YAPILIŞI:
Kırmızı biberleri birkaç su yıkayıp süzün. Sap ve çekirdek kısımlarım, varsa çürüğünü çarığım ayıkladıktan sonra yarım parmak boyunda doğrayın.

Az suyla iyice yumuşayana kadar haşlayın. Haşlama suyunu süzün, biber posasını kevgirden geçirerek kabuklarını ayırın. Biberi tekrar ateşe koyun, koyulaşana kadar pişirin. Yıkanıp süzülmüş domates ve soğanı rendeleyin. Maydanozla naneyi iyice yıkayıp süzün, ince ince kıyın.


Sponsorlu BağlantılarBu sebzelerin üzerine biber püresini, yoğurdu, kekik, karabiber ve tuzu ilave edin. Üzerine azar azar un koyarak yoğurmaya başlayın. Sert bir hamur kıvamına gelene kadar yoğurun.

Hamurun rahatça sığabileceği büyüklükte bir tencereye yerleştirin. Üstüne kapağını örtün, b yün boyunca her gün bir sabah, bir de akşam olmak üzere hamuru günde iki kez yoğurun.

Hamur ıslaklaştığında üzerine biraz un yedirerek yoğurun. 5 gün boyunca hamur kendiliğinden mayalanmaya ve kabarmaya başlamış olacaktır, hava yeteri kadar sıcaksa beşinci gün hamur ele yapışmamaya başlar, kendiliğinden sertleşir.

Bu kıvama geldiğinde kurutma için hazır demektir. Balkon veya teras gibi güneş alabilecek geniş bir alanı sabah erkenden yıkayıp kurumasını bekleyin. Üzerine temiz bir çarşaf serin.

Tarhana hamurundan avuç büyüklüğünde parçalar koparıp çarşafa yan yana dizin.
tarhana2
Bu parçalar güneşte kurudukça tersyüz edin, elinizde daha küçük parçalara bölün. Sıcak havada bir günde kuruyabilir. Eğer kurumamışsa akşam evin içine alıp sabah tekrar güneşe serin.

Kurumuş tarhanaları elinizde ovarak ve kevgirden geçirerek ince bulgur veya irmik boyunda ufalayın. İri parçaları tekrar ovalayarak küçültün. Ufalanmış tarhanayı geniş tepsilere serin.

Bir iki gün güneşte kurumaya bırakın. Hava yeteri kadar sıcak değilse düşük ısılı fırında yarım saat kadar fırınlayabilirsiniz.

Bez torbalara doldurup serin ve havadar bir yerde saklayın. Rutubetli bir yerde yaşıyorsanız buzdolabında da muhafaza edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.