Ev Yoğurdu Tarifi

31.08.2015
5.894
Ev Yoğurdu Tarifi

Ev Yoğurdu Tarifi
Eskiden annem evde yoğurt yaparken, neden uğraşıyor ki hazırları var diye düşünürdüm. Büyüyünce onu daha iyi anladım. Çünkü ev yoğurdu kadar doğal yoğurt hiç bir yerde yok. Ne kadar doğal yoğurt diye satsalar içinde mutlaka katkı maddesi oluyor ve çok çabuk ekşiyorlar. Hal böyle olunca bende artık evde kendi yoğurdumu kendim yapıyorum. Ailem de severek yiyor. Hem içim çok daha rahat oluyor. Üstelik yoğurt yapmak sanıldığı kadar da zor değil. Dikkat etmek gereken önemli adımlara uyarsanız sizler de çok lezzetli yoğurt yapabilirsiniz. Hem emin olun ev yoğurdunu yedikten sonra dışarıdan hiç yoğurt almak istemeyeceksiniz. Ben 1lt. sütten yapıyorum. Sizler süt miktarını arttırabilirsiniz. 1 lt. süte 1 yemek kaşığı yoğurt yeterli oluyor, mayalamak için. 2 yaparsanız 1,5. 3 litre sütten yaparsanız 2 kaşık yoğurt olmalı. Bu şekilde arttıracaksınız. Kolay gelsin ve afiyet olsun.
MALZEMELERİ:
1 litre günlük süt
1 yemek kaşığı yoğurt
yogurt
YAPILIŞI:
Öncelikle sütümüzü tencereye alıyoruz ve ocağın altını açıyoruz. Isınmasını bekliyoruz. Isınmasını derken kaynatmayın sakın. Parmağınızı soktuğunuz zaman birkaç dakika dayanabilir sıcaklıkta olmalı… Ne çok yakmalı, ne de içinde sürekli kalacak kadar ılık olmalı… Daha sonra altını kapatıyoruz.


Sponsorlu BağlantılarBir kaseye yoğurdumuzu alıyoruz ve güzelce çırpıyoruz. Yoğurdu yapacağımız tenceremizi bekleteceğimiz alana alıyoruz. Öncelikle temiz bir bez seriyoruz ve tenceremizi üzerine koyuyoruz. Burdaki amaç, mayaladıktan sonra tencerenin kesinlikle kıpırdatmamamız gerektiğindendir.

Kasede çırptığımız yoğurdun üzerine sıcak olan sütümüzden biraz alıp, tekrardan çırpıyoruz. Çırptıktan sonra birkaç kaşık daha alıp, tekrardan çırpıyoruz.

Daha sonra bu karışımı tencereye yavaş yavaş döküyoruz ve bir tahta kaşık ile sürekli karıştırıyoruz. Kesinlikle bu işlemde tahta kaşık kullanın.

Daha sonra tenceremizin kapağını kapatıyoruz ve örtümüzle güzelce sarıyoruz. Bir tane daha kalın bez örterseniz çok daha iyi olur. Bu şekilde yoğurdumuz mayalanacaktır. Tekrar hatırlatmakta fayda var. tencere kesinlikle yerinden kıpırdamasın.

4-6 saat sonunda bezimizi açıyoruz ve yoğurdumuzu buzdolabına kaldırıyoruz. 24 saat sonra yoğurdumuzu yemeye başlayabiliriz. Afiyet olsun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.