Fasulye Piyazı Tarifi

02.11.2014
4.494
Fasulye Piyazı Tarifi

Fasulye Piyazı Tarifi
Özellikle köftenin yanında harika giden bir salata tarifi bu. Küçüklüğümden beri de çok severek yerim. Oldukça da sağlıklı bir salata. Diyet yapanlar için de yağ az kullanıldığı takdirde oldukça tok tutan bir besin. Yemeğe davet ettiğiniz dostlarınıza sunabileceğiniz bir meze de olabilir.
MALZEMELERİ:
4 çay bardağı (340 gr) kuru fasulye
2 çay bardağı sirke
2 küçük kuru soğan
8-10 sap maydanoz
1 çay bardağı zeytinyağı
Tuz
fasulye piyazi
YAPILIŞI:

Bir gece önceden kuru fasulyeyi ayıklayın. Üstüne iki üç parmak çıkacak kadar suyla ıslayın. Sabahleyin ıslama suyunu süzün. Üzerine iki üç parmak çıkacak kadar su ilave edin. Önce harlı ateşte kaynatın. Suyun üstüne çıkan köpüğü delikli kevgirle alıp atın.


Sponsorlu BağlantılarKöpük çıkmaz olunca ateşi kısın. Fasulye yumuşacık olana kadar tencerenin kapağı kapalı olarak pişirin. Fasulyenin cinsine göre pişme süresi 30-90 dakika arasında değişebilir; ara ara yumuşaklığını kontrol edin. Biraz dağılsa bile önemli değil, tam yumuşayana kadar pişmesi önemli. Fasulyenin yumuşak kalması için haşlama suyunun içinde ılınmaya bırakın. Ilınır ılınmaz süzün.

Süzdükten sonra gene aynı tencereye alın. Hiç bekletmeden sirkesini katın (bu kadar sirke çok diye düşünüyorsanız; çok değil, tam geliyor). Tuzunu da serpin, kanştırın. Üstünü örtüp 3-4 saat tadını çekmesi için dinlendirin. Sofraya çıkaracağınız zaman soğanları incecik piyazlık doğrayın. Çok az tuzla öldürüp yumuşatın. Maydanozu yıkayıp süzün, biraz büyükçe kıyın.

Fasulyeyi delikli kevgirle süzerek servis tabağına alın (çıkan sirkeli suyu bir kenarda bekletin). Üzerine soğanı, maydanozu, zeytinyağını koyup fasulyeyi ezmeden kanştırın.

Tuzuna, ekşisine bakm. Gerekirse ayırdığınız sirkeli sudan katın, tuz serpin. Bol ekmekle sofraya getirin. Köftenin, kuru et yemeklerinin yanında iyi gider. Pişirdiğiniz gün bitirin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.