Kuymak Yapılışı

03.11.2014
6.363
Kuymak Yapılışı

Kuymak Yapılışı
İlk olarak Karadenizli bir arkadaşıma kahvaltıya gittiğimde tanıştığım ve tadına hayran olduğum bir tarif veriyorum sizlere. Yapılışı çok pratik. Kahvaltı da ve hatta akşam yemeğinde yenebilecek özellikte olan kuymağın ekmekle beraber alırken uzayan peynir görüntüsü insanın iştahını kabartmaya yetiyor. Tabi Karadenizlilerin peynirleri de özel ama eski kaşar ile de harika oluyor. Tarifini aldıktan sonra aileme de yapıp, sundum. Peynir sever bir aile olarak hepsi de bayıldı. Sizlerin de vakit kaybetmeden denemenizi öneririm.
MALZEMELERİ:
1 çay bardağı mısır unu (iri çekilmiş)
2 çorba kaşığı kadar eski kaşar rendesi
3,5 çay bardağı su
2 çorba kaşığı tereyağı
Tuz (peynirin tuzuna göre)
kuymak
YAPILIŞI:


Sponsorlu BağlantılarMısır ununu elekten geçirin. Eleğin üstünde garip bir madde (iplik, başka bir tahıl gibi) var mı diye bakın. Varsa ayıklayın, yoksa eleğin üstünü mısır ununun üzerine boca edin.

Bir kenarda dursun. Peyniri rendenin ince tarafında rendeleyin, bu da bir kenarda dursun. Bir kapta suyu fokur fokur kaynar halde tutun.

Kalın tabanlı bir tavada (tavanız bir de bakırsa çok daha güzel olur) tereyağını köpükler çıkıp cozur cozur kaynayana kadar ısıtın.

Ateşi iyice taşıp mısır ununu ilave edin. Mısır unu tamamen yağa bulanana kadar tahta kaşıkla karıştırın. Unun renk almasını beklemeden üzerine kaynar suyu dökün. Bu sırada çok dikkatli olun, üstünüze sıçrayabilir. Suyu mısır ununa iyice yedirin.

Daha sonra peyniri ve peynirin tuzuna bakarak tuzunu ilave edin. Peyniri de güzelce karıştırın.
Sonra karıştırmayı bırakın.

Kendi halinde, yağı Üstüne Çlkip minik volkanlar gibi patlamaya başlayana kadar pişirin.
Ateşten aldığınız gibi servis yapın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.